Praca w chłodni – jak zabezpieczyć pracownika

Każdy z nas ma takie dni, że nie ma sił na gotowanie w domu. Po pracy, jechać jeszcze na zakupy, potem wiele czasu poświęcić na pracę w kuchni by przygotować jedzenie, po prostu nie ma się na to czasami sił. W takich sytuacjach na ratunek przychodzą lokale gastronomiczne. Coraz więcej Polaków korzysta z takiej formy udogodnienia. Przecież jedzenie to jednak z naszych podstawowych potrzeb.

W 2021 z lokali gastronomicznych skorzystało aż 58% Polaków. Zastanawiali się Państwo w jakich warunkach przechowywane są półprodukty? Czy restauracje fast food stosują lodówki takie same jak my w domach? Czy korzystanie z lodówek może stwarzać zagrożenie dla pracowników? Jak zabezpieczyć pracowników pracujących w chłodniach oraz miejscach w których panuje stale niska temperatura? W niniejszym artykule szczegółowo udzielę odpowiedzi na te pytania.

Przeczytaj cały artykuł:PromotorBHP

Zgodnie z informacjami zebranymi przez główny urząd statystyczny opublikowanymi w małym roczniku statystycznym Polski 2022. W 2021 otwartych placówek gastronomicznych w Polsce (restauracje, bary, stołówki, punkty gastronomiczne) było 69 581. Pracowało w nich lekko ponad 301 tysięcy pracowników. Jest to duża grupa pracowników wielkością zbliżona do ludności mieszkającej w Białymstoku.

Wyjaśnimy na wstępie o jakich placówkach gastronomicznych rozmawiamy. Dla zachowania chronologii przedstawię od najmniejszej do największej placówki z wyjaśnieniem uśrednionej specyfiki danej grupy.

Punkt gastronomiczny to placówka gastronomiczna prowadząca ograniczoną działalność gastronomiczną, taka jak: smażalnia, pijalnia, lodziarnia, bufet w kinie, na stadionie, itp. Z powodu braku miejsca jest wyposażona zazwyczaj jedynie w lodówki oraz zamrażalki wolnostojące.

Bar jest to najmniejsza forma prowadzenia małej gastronomii. Nie zatrudnia wielu osób, oferuje niskie ceny i niewielki wybór rodzaju produktów. Jest to zazwyczaj placówka samoobsługowa, jak: jadłodajnia, bar: uniwersalny, szybkiej obsługi, przekąskowy, mleczny, bistro. Do tej grupy zaliczamy również działalność kawiarni, herbaciarni, piwiarni. Z powodu braku miejsca jest wyposażona zazwyczaj jedynie w lodówki oraz zamrażalki wolnostojące.

Stołówka to placówka zbiorowego żywienia zapewniająca określonym grupom konsumentów, posiłki (głównie obiadowe), ale także śniadaniowe i kolacje. Może również wydawać posiłki jednorazowe. Jest wyodrębniona organizacyjnie i lokalowo, zlokalizowana na terenie zakładu pracy (stołówka pracownicza), szkół, uczelni, ośrodków wypoczynkowych. Prowadzi ograniczony asortyment posiłków przy zastosowaniu samoobsługi lub obsługi kelnerskiej, stosując przy tym w przeważającej części system abonamentowej sprzedaży i wydawania posiłków. Zazwyczaj posiada pomieszczenie chłodnie i dodatkowe lodówki oraz zamrażalki wolnostojące.

Restauracja to zakład gastronomiczny dostępny dla ogółu konsumentów, z pełną obsługą kelnerską, oferujący szeroki i zróżnicowany asortyment potraw i napojów, podawany konsumentom według karty jadłospisowej. Zakład taki zaspokaja podstawowe i ekskluzywne potrzeby konsumenta, zapewniając mu przy tym wypoczynek i rozrywkę. Zazwyczaj posiada pomieszczenie chłodnie i dodatkowe lodówki oraz zamrażalki wolnostojące.


Potrzebujesz bhp dla lokalu gastronomicznego?

Kontakt

Nowoczesne środki ochrony przy obróbce metali

Jakie środki ochrony powinny być stosowane przez pracownika podczas obróbki metali? W artykule wyróżniamy nie tylko tradycyjne, ale również nowoczesne rozwiązania.

Już w szkole podstawowej najmłodsi uczą się o epoce żelaza. Żelazo dzięki swoim niezwykłym właściwościom stało się głównym surowcem wytwarzania narzędzi, konstrukcji i przedmiotów życia codziennego. Choć żelazo jest używane od XV i XIV wieku p.n.e., to do dziś trwają prace i badania, by znaleźć jego zamiennik. Żelazo jest materiałem dostępnym praktycznie na całym świecie. Przy jego wydobyciu stosuje się najczęściej kopalnie odkrywkowe. W 2018 r. wydobycie rud żelaza wyniosło 2,5 mld ton, a największymi producentami były: Australia (900 mln ton), Brazylia (490 mln ton), Chiny (340 mln ton) i Indie (200 mln ton). Światowe zasoby rud szacowano na ponad 800 mld ton [1]. Wydobycie żelaza, a następnie jego obróbka stanowią zagrożenie dla zdrowia pracowników. Jakie środki ochrony powinni stosować?

By z żelaza stworzyć metal, w dużym uproszczeniu, należy żelazo podgrzać w piecu do temperatury 1300°C. Wtedy dojdzie do redukcji tlenków i utworzenia się metalu. W dalszym procesie obróbki żelaza wykonuje się nawęglanie oraz hartowanie aż do osiągnięcia wymaganych właściwości.

Wytworzeniem pożądanej formy elementów metalowych, jaką widzimy w hurtowniach metalu, zajmuje się huta przetwórstwa stali. To w tym miejscu surowiec i złom jest zamieniany w odlew i cięty na elementy do dalszej obróbki. Gotowe legary, profile, szyny, ceowniki, teowniki, pręty, belki, dźwigary, słupy itd. są już gotowe do dalszej pracy jako półprodukt.

Obróbka metali/stali a środki ochrony indywidualnej

Przeczytaj cały artykuł: PromotorBHP

Potrzebujesz bhp dla lokalu gastronomicznego? Kontakt

Prawidłowe rozmieszczenie sprzętu gaśniczego w zakładach pracy

„Gaśnica wisząca czy stojąca?” „Za drzwiami czy w skrzynce?” „A może wszystkie w jednym miejscu dla wygody?” „Paleta ustawiona pod hydrantem jest ok, przecież jest dojście.” „Koc gaśniczy w szafie by się nie kurzył” „Wysoka szafa bezpośrednio pod tryskaczem?”

W moim 15 letnim doświadczeniu jako inspektor ds. PPOŻ. wykonującego zarówno Audyty BHP i PPOŻ. często zastanawiam się, co miała na myśli osoba montująca sprzęt ppoż. w tym konkretnym miejscu. Bo to miejsce jest nieodpowiednie na logikę, zdrowy rozsądek a tym bardziej zgodnie z przepisami.

Przeczytaj cały artykuł:PromotorBHP

Potrzebujesz pomocy w rozmieszczenie sprzętu ppoż? Kontakt

Praca na wysokości a obowiązki BHP

Prace na wysokości należą do prac szczególnie niebezpiecznych. Jakie środki ochrony należy stosować podczas wykonywania tego rodzaju prac i jak zapobiec wypadkom na wysokości?

Wielu małych chłopców jest zafascynowanych pracami na budowie, jakie są prowadzone przy ich domach. Koparki, wywrotki, dźwigi czy rusztowania to niecodzienny widok. Nie znają przepisów, planów czy zasad, jakie tam panują. Najważniejsze wtedy jest to, że budowa jest głośna, duża i męska. Gdy chłopiec staje się mężczyzną, często podejmuje zadania, które są wyzwaniem. Budowa domu, praca na budowie, np. na rusztowaniach, czy wykonywanie innych prac na wysokości. Czasami ma świadomość czekających zagrożeń, jednak – jak pokazują statystyki – najczęściej nie interesuje go jego bezpieczeństwo, tylko szybkość wykonania pracy. Jakoś to będzie, prawda? Niestety nie… Plac budowy to idealne miejsce do tego, by wydarzył się wypadek. Prace w wykopach i przestrzeniach zamkniętych, operacje podnoszenia, prace gorące oraz praca na wysokości.

Jak podaje GUS, od stycznia do września 2021 r. w budownictwie poszkodowanych w wypadkach było aż 2609 osób. Niestety 29 z nich nie żyje, a kolejne 34 uległy wypadkowi ciężkiemu. Przeanalizujmy zatem prace na wysokości, ponieważ jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych rodzajów prac. Warto sprawdzić, jak wykonywać tę pracę w bezpieczny sposób, by zminimalizować szanse wypadku.

Czym są prace na wysokości?

Pojęcie pracy na wysokości definiuje wprost Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r., nr 169, poz. 1650, § 105):

Przeczytaj cały artykuł: PromotorBHP

Potrzebujesz bhp dla budowy? Kontakt

Praktykant / Stażysta w BHP (Opole)

Poszukujemy stażystów i praktykantów do pracy w dziale BHP. U nas nie będziesz kserował i robił kawę. Oferujemy praktykę w zawodzie a dla najlepszych możliwość zatrudnienia na stałe.

Oferujemy:

 • Praca na umowę zlecenie + premia od KPI – bardzo atrakcyjne wynagrodzenie,
 • Ruchome godziny pracy do ustalenia,
 • Praca w przyjaznym i rodzinnym zespole,

Zakres obowiązków:

 • Sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem przepisów BHP i przeciwpożarowych,
 • Opracowywanie wewnętrznych procedur, regulaminów i instrukcji,
 • Udział w przekazywaniu do użytkowania nowobudowanych lub przebudowywanych obiektów budowlanych albo ich części, w których przewiduje się pomieszczenia pracy, urządzeń produkcyjnych oraz innych urządzeń mających wpływ na warunki BHP pracowników,
 • Wykonywanie i aktualizowanie ocen ryzyka zawodowego na wszystkich stanowiskach pracy,
 • Realizacja i ewidencjonowanie szkoleń BHP wstępnych i okresowych,
 • Udział w przygotowaniach do wewnętrznych i zewnętrznych kontroli i audytów,
 • Nadzór nad środkami ochrony indywidualnej oraz nad odzieżą roboczą,
 • Prowadzenie postępowań powypadkowych oraz wdrażanie działań korygujących,
 • Nadzorowanie prac firm zewnętrznych w zakresie zleconych im zadań, zapewnienie prawidłowości wykonywanych prac oraz ich zgodności z przepisami,
 • Przygotowywanie i analiza raportów, statystyk, zestawień z zakresu BHP i ochrony środowiska,
 • Pozostałe działania zgodne z Rozporządzenie dotyczącym służby BHP.

Wymagania:

 • Studiowanie na kierunku BHP lub bycie absolwentem tego kierunku,
 • Bardzo dobra znajomość MS Office,
 • Rozwinięte umiejętności interpersonalne,
 • Skrupulatność i umiejętności analityczne,
 • Umiejętność pracy pod presją czasu,
 • Samodzielności i dobrej organizacji pracy.

Mile widziane:

 • Znajomość języka obcego,
 • Uprawianie Sportu,
 • Ciekawe Hobby,
 • Kreatywność.
 • Prawo jazdy kat. B,

Zgłoś się do nas:

Specjalista ds. Sprzedaży (Opole)

Poszukujemy do naszego sklepu i magazynu nowego pracownika.

Oferujemy:

 • Praca na umowę o pracę + premia od KPI – bardzo atrakcyjne wynagrodzenie,
 • Ruchome godziny pracy do ustalenia,
 • Praca w przyjaznym, rodzinnym, nowoczesnym sklepie i magazynie w Opolu ul. Wrocławska 100,

Zakres obowiązków:

 • sprzedaż artykułów bhp i ppoż,
 • obsługa, utrzymanie i rozwój współpracy z obecnymi klientami,
 • przygotowywanie ofert handlowych,
 • obsługa klienta w sklepie stacjonarnym,
 • obsługa bieżąca sklepu internetowego,
 • organizowanie akcji promocyjnych.

Wymagania:

 • Doświadczenie na podobnym stanowisku,
 • Bardzo dobra znajomość MS Office,
 • Prawo jazdy kat. B,
 • Rozwinięte umiejętności interpersonalne,
 • Skrupulatność i umiejętności analityczne,
 • Umiejętność pracy pod presją czasu,
 • umiejętność budowania długofalowych relacji,
 • dyspozycyjność,
 • Samodzielności i dobrej organizacji pracy.

Mile widziane:

 • Znajomość języka obcego,
 • Uprawianie Sportu,
 • Ciekawe Hobby,
 • Kreatywność.

Zgłoś się do nas:

Krawcowa w PetitStylo (Opole)

Poszukujemy do naszej pracowni krawcową do szycia odzieży.
Szyjemy między innymi: odzież dziecięcą, roboczą, oraz damską.

Oferujemy:

 • Praca na umowę + akord – bardzo atrakcyjne wynagrodzenie,
 • Ruchome godziny pracy do ustalenia,
 • Praca w przyjaznej rodzinnej i nowoczesnej pracowni mieszczącej się w Opolu ul. Wrocławska 100,
 • Praca na nowoczesnym parku maszynowym modele Juki i Zoje.

Wymagania:

 • Doświadczenie w krawiectwie,
 • Skrupulatność, sumienność i odpowiedzialność,
 • komunikatywność i umiejętność pracowania w zespole,
 • Samodzielności i dobrej organizacji pracy.

Mile widziane:

 • Doświadczenie w szyciu odzieży,
 • Osoby niepełnosprawne,
 • Osoby na emeryturze/rencie.

Zgłoś się do nas:

Ochrona pożarowa obiektów sakralnych

Obiekt sakralny najczęściej kojarzy się z kościołem jako budowlą sakralną, czyli miejscem związanym z kultem religijnym. Jakie działania należy podjąć by ochronić przed zniszczeniem tak wiele ważnych dla Polaków obiektów?

Gdy słyszymy o pożarach obiektów sakralnych, możemy mieć pewność, że te pożary spowodują znaczne straty materialne, historyczne i kulturowe. Na szczęście nie zdarzają się często, jednak gdy już do nich dochodzi, są spektakularne z powodu dużego znaczenia kulturowego. W Polsce wiele kościołów jest drewnianych, najczęściej są wpisane na listę zabytków. Jak zatem powinna wyglądać ochrona pożarowa obiektów sakralnych?

Dane statystyczne

Obiekt sakralny najczęściej kojarzy się z kościołem jako budowlą sakralną, czyli miejscem związanym z kultem religijnym. W szerszym rozumieniu obiekt sakralny to również: cmentarz przykościelny, klasztory, kaplice oraz przydrożne krzyże. By lepiej poznać skalę omawianych obiektów sakralnych, przeanalizujmy „Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia AD 2020”, czyli „Rocznik Statystyczny Kościoła w Polsce za rok 2020”. Zestawienie to jest co roku przygotowywane przez Institute for Catholic Church Statistics, który jest najstarszym w Polsce, niezależnym ośrodkiem naukowym prowadzącym badania w zakresie religijności, katolicyzmu i jego społecznych kontekstów.

Z bardzo rzetelnie przygotowanego raportu możemy dowiedzieć się, że liczba parafii w 2018 r. według diecezji wynosiła 10 356 w całej Polsce. Następnie: 2150 domów sióstr zakonnych, 11 403 męskich zgromadzeń zakonnych, 34 143 sakralne zabytki nieruchome (m.in. kościoły) Łącznie daje nam to 47 696 obiektów sakralnych, które powinny być zabezpieczone pożarowo.

Na podstawie badania spójności społecznej 2015 przeprowadzonego przez główny urząd statystyczny, w Polsce 92,8% społeczeństwa deklaruje przynależność do kościoła katolickiego. Na pytanie, jak często biorą udział w mszach świętych (poza ślubami, pogrzebami itp.), aż 67,6% deklaruje, że uczęszcza częściej niż 1-2 razy w miesiącu. Można zatem przyjąć, że zagrożenie pożarowe w obiektach sakralnych może dotknąć aż 25 983 573 Polaków, jeśli nie bezpośrednio, to pośrednio poprzez pożar kościoła w ich parafii.

Przeczytaj cały artykuł: PDF

Potrzebujesz wsparcia w ochronie ppoż? Kontakt

Zagrożenia wybuchem i pożarem pochodzące od pyłów przemysłowych

Nowoczesny przemysł nie może istnieć bez stosowania palnych i wybuchowych substancji. Substancje te podlegają obostrzeniom, wynikającym m.in. z tzw. dyrektywy ATEX. Kiedy dochodzi do wybuchu i pożaru? Jak ograniczyć ich występowanie?

Stosowane gazy i pary cieczy mają karty charakterystyki, w których są określone poziomy zagrożeń. Jednak co w sytuacji, gdy w procesie stosujemy sypkie produkty, które tworzą tzw. obłoki pyłu? Na wstępie określimy podstawowe definicje. Jednym z najgroźniejszych żywiołów jest pożar, czyli niekontrolowany, samoistny proces spalania materiałów palnych w miejscu i czasie do tego nieprzeznaczonym. Nie dojdzie do niego, jeśli wyeliminujemy choć jeden element trójkąta spalania.

Przeczytaj cały artykuł:PromotorBHP

Potrzebujesz IBP lub DZPW? Kontakt

Pracownicy Agencji Pracy Tymczasowej a BHP Czy to się opłaca

Szkolenie wstępne

Wiele przedsiębiorstw korzysta z usług agencji pracy tymczasowych. Elastyczność w pozyskiwaniu pracowników wpływa między innymi na podjęcie decyzji o współpracy z APT. Należy jednak pamiętać, by umowa zawierała kluczowe zapisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy.

Dynamiczny rozwój przedsiębiorstw w Polsce przyczynia się do wzrostu ogólnej presji rynku pracy. W I półroczu 2019 firmy zamieściły na Pracuj. pl 295 257 ofert ogłoszeń. Potrzeby pracodawców zmieniają się z dnia na dzień. Najbardziej aktualną potrzebą jest możliwość elastycznego zatrudnienia, to rozwiązanie pozwala na dostosowanie liczby pracowników do aktualnego zapotrzebowania. Nie zawsze udaje się jednak znaleźć odpowiedniego pracownika sezonowego. Z pomocą przychodzą agencje pracy tymczasowej, które oferują rozwiązanie dostosowane do potrzeb każdego pracodawcy. Na europejskim rynku pracy w 2017 r. obecnych było 25,8 mln pracowników tymczasowych. Mimo że ta forma zatrudnienia staje się coraz bardziej popularna, przepisy nie nadążają za tak dużym popytem.

Przeczytaj cały artykuł:PromotorBHP<

Potrzebujesz wsparcia bhp z pracownikami? Kontakt