Rozwiązanie na każdy sezon – klimatyzacja w pracy

Zapotrzebowanie na klimatyzację kojarzy się przede wszystkim z latem, jednak to urządzenie świetnie się sprawdza także, gdy za oknem mróz.

Według Marka Złoto, specjalisty ds. BHP i inspektora ds. ppoż Proinspect.pl, klimatyzacja nie jest niebezpieczna dla zdrowia, jeśli właściciele nieruchomości nie próbują zmniejszać kosztu jej eksploatacji, oszczędzając na serwisach lub odgrzybianiu.

— A to już jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Stosując klimatyzację przez cały rok, należy pamiętać o jej czyszczeniu co najmniej dwa razy w roku. Dobrą praktyką jest pełen serwis wiosną i jesienią. Mamy wtedy pewność, że latem i zimą klimatyzacja będzie pełniła swoją funkcję, a jej negatywne skutki będą ograniczone do minimum. Niewłaściwa konserwacja klimatyzacji skutkuje rozwijaniem się pleśni, wilgotne środowisko sprzyja namnażaniu grzybów. Infekcje grzybicze są najpoważniejszymi zagrożeniami klimatyzacji. Długie przebywanie w takich warunkach może się przyczynić do rozwoju chorób zawodowych, alergii, a nawet astmy — opowiada Marek Złoto. 

O tym, jak ważne jest świadome użytkowanie urządzeń regulujących parametry powietrza w pomieszczeniu, mówią także specjaliści z firmy Klima-Therm: jednej strony, w pomieszczeniach bardzo szybko uzyskuje się zadaną temperaturę powietrza. Jest ono filtrowane, wobec czego zmniejsza się ilość zanieczyszczeń i usuwane są obce zapachy. Z drugiej strony, może być słyszalny przepływ powietrza, bo instalacja nie jest tak bezgłośna jak ogrzewanie grzejnikowe lub podłogowe. Urządzenia klimatyzacyjne są również dużo bardziej skomplikowane niż instalacja grzejnikowa, co wiąże się również z większymi wymaganiami odnośnie do obsługi serwisowej. © Ⓟ

Przeczytaj cały artykuł:www.pb.pl